O co dbają doniczki szkółkarskie?

Opublikowany w dniu : 29-07-2022 | Przez : admin | W kategorii : Offtopic

0

Również w życiu roślin zdarzają się takie sytuacje, gdy trzeba nauczyć się czegoś nowego – na przykład samodzielnego bytowania, poza łonem natury i stabilnym gruntem. Wówczas inicjatywę musi przejąć opiekun takiego okazu – umieszczając roślinkę w doniczce wypełnionej odpowiednią ilością ziemi. Dla pracowników szkółek to codzienność – hodowanie roślin, które we właściwym czasie będą mogły wyruszyć w drogę do nowego właściciela.

Doniczki szkółkarskie, czyli w czym ruszyć w świat

Każdą szkółkę roślin regularnie opuszczają okazy, które są gotowe upiększyć czyjeś wnętrze: ozdobić przestrzeń biura czy różne domowe zakamarki. Ale żeby to było możliwe, muszą wcześniej zadomowić się w pojemniku, który będzie dla nich jak pierwszy i najważniejszy dom – miejsce, w którym mogą zapuścić korzenie, a dzięki temu rozwijać się i rosnąć. Dla wielu z nich będzie to być może schronienie na kilka lat – jeśli nic nie będzie wskazywało na to, że w szkółkarskiej doniczce jest im niewygodnie.

Wybór właściwej doniczki to bardzo ważne zadanie, którego nie wypada lekceważyć. Doniczki szkółkarskie prezentują tak wielką różnorodność kształtów i rozmiarów nie bez powodu – ten szeroki wybór ma sprawić, że dla każdego roślinnego okazu będzie można znaleźć idealny pojemnik. Początkowo, większość zaszczepek wygląda bardzo podobnie i potrzebuje zbliżonych modeli doniczek – jednak z czasem, gdy bryła korzeniowa zacznie osiągać swoje indywidualne parametry, wypada podejść do zagadnienia jeszcze raz – i bardzo profesjonalnie.

Wybranie właściwej doniczki szkółkarskiej nie powinno sprawić kłopotów, zważywszy że producenci takich akcesoriów ogrodniczych stają na wysokości zadania, szykując pojemniki odpowiadające na wiele różnych potrzeb. Doniczki szkółkarskie są tworzone zarówno z myślą o maleńkich okazach fiołków afrykańskich, jak też o krzewach, które tylko czekają na umieszczenie w przestrzeni ogrodu czy tarasu. O ile dla tych pierwszych znajdą się małe pojemniki, z okrągłym denkiem i niewysokimi ściankami, o tyle te drugie będą nie tylko kilka razy większe, ale nawet wyposażone w specjalne uchwyty, które umożliwią przetransportowanie roślinnej dekoracji. Wśród propozycji zawartych w dobrym asortymencie znajdą się także smukłe pojemniki, przygotowane z myślą o różach albo doniczki stworzone dla wiszących roślin. Natomiast firma, która postanowiła wzbogacić się na dystrybucji orchidei, powinna zaopatrzyć się w solidny zapas doniczek z okrągłym dnem niedużej średnicy, za to z dość wysokimi ściankami, rozszerzającymi się delikatnie ku górze.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/5 (0 oceny cast)
Udostępnij ten post na:

    Napisz komentarz