Dlaczego warto pływać?

Posted on : 30-03-2017 | By : admin | In : Style pływackie, Szkoły pływania

Tagi: , , ,

0

Family of four bathing in swimming poolPływanie to jedna z tych praktycznych umiejętności, które dają człowiekowi możliwość odkrywania tkwiącego w nim potencjału. Pierwotnie była przede wszystkim sposobem na przekraczanie zbiorników wodnych, formą ratowania się przed utonięciem w wodnym żywiole. Z czasem pływanie osiągnęło rangę sportu, którego adepci zaczęli bić coraz bardziej imponujące rekordy szybkości i wytrzymałości. Sztuka pływania jest jednak przede wszystkim wspaniałym relaksem, a nawet formą kompleksowej gimnastyki.

Od jakiego stylu zacząć pływać?

Posted on : 08-10-2015 | By : admin | In : Style pływackie

Tagi: , ,

0

Jaki styl na początek pływaniaPływanie może wydawać się skomplikowane, jeżeli nigdy wcześniej nie próbowaliśmy opanować tej umiejętności. Jednakowoż praktycznie każdy z nas jest w stanie posiąść tą cenną zdolność, począwszy od pierwszych ćwiczeń w wodzie a skończywszy na zaawansowanych technikach. Pośród kilku popularnych stylów pływackich, jednym z  najprostszych do opanowania dla początkujących jest kraul.

Chcąc jak najszybciej posiąść umiejętność skutecznego i bezpiecznego przemieszczania w wodzie, warto rozpocząć naukę od pływania kraulem. Początkowo brak koordynacji pomiędzy oddechem a ruchami kończyn skłania nas do porzucenia tej techniki i  przejścia do mniej wymagającego pływania na plecach. Nie powinniśmy jednak ulegać tej pokusie, ponieważ styl grzbietowy nie zapewni nam tak dużej sprawności i pewności w  wodzie. Wykorzystując odpowiednie akcesoria i szlifując technikę pływania kraulem, w  krótkim czasie poczynimy duże postępy i zyskamy ulubiony styl pływacki. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu ze sportem w wodzie, powinny uczyć się pływać kraulem etapami. Po pierwsze należy zadbać o wykonywanie właściwych ruchów kończyn, następnie ich koordynację oraz równomierne oddychanie tak, aby nie męczyć się zbyt szybko. W tym celu należy zaopatrzyć się we właściwe akcesoria, które pozwolą początkującym łatwiej skupić się na efektywnych ruchach oraz technice oddychania, bez obawy o utrzymanie się na powierzchni.

Nauka pływania pieskiem

Posted on : 12-11-2014 | By : admin | In : Style pływackie

Tagi: , , , , ,

0

swimmers-79592_640Nauka pływania pieskiem  nie należy do najtrudniejszych. W zasadzie od tego stylu powinno się zaczynać oswajanie z wodą. Nie należy on do bardzo zdumiewających i jest bardzo rzadko spotkany np. na basenach. Często wywołuje skojarzenia dotyczące chaotycznej próby utrzymania się na powierzchni wody. Z góry należy zaznaczyć, że tym stylem nie osiągnie się szybkich prędkości, ale także nie wymaga on dużego nakładu siły. Pod warunkiem, że opiera się o spokojnie zaplanowanie ruchy. Bardzo często tego stylu pływackiego uczą się małe dzieci. Zasadniczo, jeśli uda się opanować pływanie pieskiem, to droga do nauki innych stylów stoi otworem.

Nauka pływania stylem motylkowym

Posted on : 17-06-2014 | By : Kasia Stania | In : Style pływackie

Tagi: , , , , , , , , , ,

0

motylekStyl motylkowy uważany jest za jeden z najtrudniejszych stylów pływackich. Aby opanować go perfekcyjnie potrzeba wielu godzin ćwiczeń. Nawet jeśli na początku będziemy mieć z nim problemy, nie warto się zniechęcać. To właśnie regularność i wytrwałość w ćwiczeniach są tutaj bowiem najważniejsze.

Lekcja pływania żabką w pigułce

Posted on : 24-02-2014 | By : Kasia Stania | In : Style pływackie

Tagi: , , , , , ,

0

dreamstimefree_2632752Jaki jest najpopularniejszy styl pływacki? Bez wątpienia żabka! Dlatego też nazywany jest powszechnie stylem klasycznym. Choć z pozoru technika ta wydaje się bardzo prosta, nauka poprawnego wykonywania ruchów może zająć nam sporo czasu. Warto jednak zainwestować we właściwe szkolenie już na samym początku. Oduczenie się bowiem błędnych nawyków, również jest bardzo czasochłonne.

Technika pływania na grzbiecie

Posted on : 22-10-2013 | By : Kasia Stania | In : Style pływackie

Tagi: , , , , ,

0

grzbietPływanie na plecach to nieco inny styl niż pozostałe. Wymaga on całkowitego położenia się na wodzie, co wielu osobom może sprawiać trudność. Lęk budzi także to, że obracamy się tyłem do wody i nie widzimy tego co pod nami. Z tego też powodu, niektórzy mają problem z ułożeniem głowy i usilnie przyciągają ją do mostka. 

Technika pływania na grzbiecie jest bardzo prosta. Kiedy położymy się już na wodzie, jedną rękę ustawiamy wyprostowaną za głową, a drugą układamy swobodnie wzdłuż nogi. Same nogi poruszają się na przemian. Powinny być także ułożone blisko siebie i niemal stykać się kolanami. Wyprostowaną ręką zanurzamy w wodzie. Dłoń powinna być ułożona tak, aby mały palec spotkał się z wodą jako pierwszy.

Praca nogami przy pływaniu kraulem

Posted on : 29-05-2013 | By : admin | In : Style pływackie

Tagi: , , , ,

0

Pływanie to umiejętność, która nie tylko jest w życiu przydatna -bo w to nikt nie wątpi. Pływanie to sposób na dobrą kondycję, to sposób na walkę z nadwagą. Osobom z wadami postawy, z bolącym kręgosłupem wręcz zaleca się pływanie, aby umożliwić powrót do zdrowia. I sprawa nadrzędna pływanie to ogromna frajda i relaks.

Ulubionym stylem pływackim wielu osób jest kraul. Pływa się nim najszybciej i nie jest męczący. Szybkość w kraulu uzyskuje się głównie za sprawą pracy rąk (70%), praca nóg to zaledwie 30%. Oddech wykonuje się poprzez częściowe wystawienie głowy nad wodę wzdłuż jednej z rąk. Nie należy jednak bagatelizować pracy nóg, ponieważ to największa siła napędowa w pływaniu. Odpowiednia praca nóg pozwala na uzyskanie wysokiej pozycji na wodzie. To również najskuteczniejszy sposób pływania pod wodą, szczególnie po starcie i odbiciu od ściany po nawrocie w celu utrzymania wysokiej prędkości.

Jak zacząć pływać kraulem?

Posted on : 13-05-2013 | By : admin | In : Style pływackie

Tagi: , , , ,

0

kraulWiele osób marzy aby nauczyć się pływać. Jest to umiejętność, którą można się pochwalić, która pozwala nam na utrzymanie dobrej kondycji i dobrego zdrowia. Dużym powodzeniem cieszy się kraul-sposób pływania uważany za najszybszy i mało meczący. Jeżeli mamy odpowiednią motywację i prawdziwą chęć nauczenia się pływać kraulem jest kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim zaopatrujemy się w wygodny strój taki, który nie wymaga ciągłego poprawiania i pilnowania, czy jest nadal na swoim miejscu. Następnie, sprawdzamy kiedy na pływalni jest najmniej osób tak abyśmy mieli komfort pływania i jak najmniejszą widownię? Pierwsze chwile to oswojenie się z wodą. Naukę możemy zacząć sami lub z instruktorem. Jeżeli uczymy się sami trzeba zasięgnąć trochę wiedzy z Internetu lub innych publikacji, gdy uczy nas instruktor, poprowadzi nas krok po kroku i na bieżąco wyeliminuje błędy.